Öncelikle General Electrics ve BAYER işbirliğiyle imal edilen polikarbonat’ın beynelmilel kısaltması PC olarak isimlendirilmektedir. Cama yakın foton geçirebilme özelliğine sahip Polikarbon Levhalar, ısıya, kimyevi maddelere, vuruş ve çiziklere karşı metanetli, besine uygun, plastik ve şeffaf ürünlerdir. Halk dilinde Lexan, Polikarbon veyahut Şeffaf olarak isimlendirilen Polikarbonat Levhalar, nihai senelerde sık şekilde inşaat, besin ve etkileşim pazarında de sarf edilen ve aranılan ehemmiyetli tek malzeme haline gelmiştir.

Polikarbon Levhaların Kullanım Alanları

Polikarbon Levhalar, ışık gereksinimi olan yerlerde, sıcaklığın savunmak istendiği ortamlarda, ses izolasyonu yapılması talep edilen makenlarda, metanetli materyallerin tercih edildiği bütün ortamlarda tercih edilen materyaldir.

polikarbon

Bu malzeme, seraların yan kısımlarında ve çatı yüzeylerinde tercih edilmektedir.
Seralar için istenen makul ortamın oluşturulmasında Polikarbon Levha istenilen neticeyi vermektedir. Cam ve naylon malzemelere göre mevcut enerjiyi koruması ve ısı tasarrufu sağlaması ve dayanıklılığı epey çoktur. Polis kulübelerinde, merdiven ve balkon korkuluklarında, otobüs duraklarında, çatı ve tavan aydınlatmalarında, stadyumlarda, iş emniyet ekipmanlarında, teraslarda, apartman giriş-çıkışlarında, alış veriş merkezlerinde, estetiklik ve dayanıklılık ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Polikarbon Levhaların Temizliği Nasıl Yapılır?

Polikarbon Levhaların özellikleri nedeniyle temizliğe pek fazla gereksinim duyulmasa da, kullanım alanları epey fazla olan bu malzemeden imal edilen kimi ürünlerin ayrı olarak hijyenik hale getirilmesi gereklidir. Polikarbon Levhalar aralarındaki yüzeylerindeki kalifiye kaplama yapısı ile kendisi kendisini temizleme özelliğini sunuyor olsalar da çoğu ürünün temizlenmeye gereksinimi bulunmaktadır. Bu malzemelerin derli toplu olarak temizleme kaidelerine makul şeklinde hijyenik hale getirilmesi malzemenin kullanım süresini oldukça uzatacaktır. Polikarbon ürünler kimyasallara karşı metanetli olsalar dahi yine de sarf edilen temizlik ürünlerine dikkat etmek gerekir.

polikarbon
Polikarbon Levhalar temizlenirken alaka edilmesi zorunlu olan noktaları kısaca şöyle sıralayabiliriz. Alkalin deterjanlar, benzin gibi malzemeler hiçbir zaman temizlik emeliyle kullanılmamalıdır. Polikarbon Levhalar ılık bir su ile temiz ve yumuşak tek sünger yardımıyla silinmelidir. Kullanılacak temizlik ürünü organik ya da hafif bir sabun olması gereklidir. Levhanın iyice sabunlanmasının ardından, su ile yıkayarak kurulanmalıdır. Ayrıca suyla ıslatılmış bir mikrofiber bez yardımı ile Polikarbonat malzeme baskı uygulamadan da temizlenebilmektedir.

Polikarbon Levha uzunca bir süre sabunlu veyahut deterjanlı olarak bekletilmemelidir sabunlamanın ardından derhal su ile yıkanmalıdır. Polikarbon Levhalara keskin malzemelerle müdahale edilmemelidir. Son Olarak malzemenin tümüne temizli malzemesi dökmeden önce bir kısmına döküp verdiği etkiye bakılmalıdır. Polikarbon Malzemenin verdiği tepkiye göre temizlik uygulanmalıdır. Malzeme yüzeyi korumak için kuru temizlemeden kaçınılmalıdır.