Polikarbon diğer adıyla polikarbonat uluslararası dillerde kısa ve öz olarak ”PC” diye adlandırılır. Yapılan sözleşmeler ve evraklarda madde cinsi yine bu kısaltma ad ile belirtilir. Malzeme açısından oldukça uzun ömürlü olan Polikarbon, türevlerine göre güneş ve nevi ışıkları geçirmesi sebebiyle cama çokca benzeyen bir malzeme türü olarak belirtilebilir.

Polikarbon levhalar, esnek yapısı sebebiyle de akrilik levha türleri arasında yer bulan, kimyasal olarak uzun ömürlülüğü ve ısıya olan dayanıklılığı hayli yüksek madde olarak göze çarpmaktadır. Darbelere ve çarpmalara karşı oldukça kuvvetli olan bu madde, gıdalara uyumlu olarak yapılan üretimlerde yalıtım malzemesi cinsi açısından çatı veya seralarda da kullanılabilmektedir. Isı geçirgenliği ve yapışkan türevi ürünler ile ahenkli kullanıma uygun bu malzeme çok önemli ara hammadde olarak kullanılmaktadır.

polikarbon

Polikarbon levhalar nerelerde kullanılır?

Polikarbon levhalar son zamanlarda en fazla kullanılan malzeme türü arasında yerini almıştır. Günümüzde birden fazla sektör türlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu levhalar kimyasal ve fiziksel sayılabilecek özelliklerinden dolayı kullanımının yaygın olduğu her alanda değişik tür avantajları vardır.

Polikarbon levha en çok inşaat sektöründe kullanımı yaygındır. Güneş ışığının ortama fazlaca yayılabilmesi amacıyla çatılara kaplama olarak kullanılmaktadır. Polikarbon levhalar, ayrıyetten hafif olması sayesinde cam ve türevlerine göre daha düşük bir statik kuvvetin uygulanan yapının üzerine yüklenimine neden olur.

Mimarlık alanlarında da yaygınca kullanılmakta olan Polikarbon levha malzemeleri, değişik renk türlerinin bulunması sebebiyle farklı tasarımı olan binalarda güzel görünüm sağlamasına yardımcı olmaktadır. Bu levhaların farklı bir kullanım alanı ise araç ve gözlük camlarıdır. Kırılma ihtimalinin hayli düşük olması, kırılınca herhangi bir risk ve tehlike içeren durum ihtiva etmemesi nedeniyle gözlük camlarında bolca kullanılır. Polikarbon levhalar ayrıca kırılma oranı hayli düşük olan araç farlarında da genellikle tercih nedeni olmaktadır.

polikarbon

Polikarbon levhaların yarattığı avantajlar nelerdir?

Polikarbon levhaların ortaya çıkardığı avantajların en önünde darbe, çizilme, kırılma ve kimyasal maddelere karşı dayanıklılığın yüksek olmasıdır. Yüksek şeffaflık içeren plastik malzeme türevi olması ve cama yakın düzeyde ışık geçirgenliği sağlayan bu levhalar sayesinde cam yerine kullanılarak güzel bir görüntü ortaya çıkmasına neden olur.

Ekonomik ve uzun ömürlü olması, ayrıca dış ortamdaki çeşitli koşullardan etkilenmemeleri, aynı sınıfta bulunduğu diğer malzeme türevlerine göre kuvvetli olmaları, yüksek derece sıcaklıklara karşı dayanıklı olması avantajları içinde gösterilebilecek durumlardır. Polikarbon levhaların bir diğer farklı avantajı ise soğuk büküm yapılmaya uygun olmasıdır. Bu avantajları nedeniyle yüksek kaliteli malzemelerden üretilen bu levhalar pek çok sektörde ve pek çok alanda oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır.